Börcsök Enikőre emlékezünk2021. 02. 11.
A Vígszínház társulata mély megrendüléssel fogadta, hogy január 28-án hajnalban, hosszú, súlyos betegség után 53 éves korában elhunyt Börcsök Enikő színművész, Jászai Mari-díjas, Érdemes– és Kiváló Művész.
Halála nemcsak a Vígszínház számára, de az egész magyar színházi és kulturális életnek is felbecsülhetetlen veszteség.
Február 11-én, temetésének napján, Spiró György Kvartett című színművének online közvetítésével emlékezett a Vígszínház és az eSzínház Börcsök Enikőre. A közvetítésére több mint 2100-an vásároltak jegyet, így közel 2,7 millió forint gyűlt össze a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért részére, melynek a színművésznő kétszeres vesetranszplantáltként lelke és motorja volt. Ezzel egyidőben a színház társulata zárt körben tartott megemlékezést a pótolhatatlan és felejthetetlen színművésznőről.
Börcsök Enikő sugárzó tehetségét számtalan színházi és filmes szerepben megcsodálhatta a közönség. 1994 óta volt a Vígszínház hűséges tagja és vezető színésznője. Legendás alakítások sora fűződik nevéhez, melyekben megmutatta drámai erejét, páratlan humorát, olthatatlan élet- és játékszeretetét. Igazi társulati és közösségi ember volt, rendkívüli személyisége, melegszívűsége, segítőkészsége, nyitottsága, csillapíthatatlan energiája és tenni akarása pótolhatatlan űrt hagy maga után.
Börcsök Enikőt a Vígszínház saját halottjának tekinti.
ÉLETRAJZ
Mezőtúron született 1968. január 28-án. 1987-től 1991-ig a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákjaként tanult, Marton László osztályában. A diploma megszerzése után 1991-től 1994-ig a Kaposvári Csiky Gergely Színházban játszott, 1994 ősze óta pedig a Vígszínház társulatának tagja. Közel száz színházi előadás és két tucat film-, illetve televíziós alakítás kötődik a nevéhez. Az utóbbi években rendezőként is bizonyított, emellett pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója, egyik osztályvezető tanára. 2000 óta a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja.
Börcsök Enikő a magyar színjátszás egyik legmeghatározóbb színész egyénisége.
Rendkívüli tehetségét vígszínházi sikerei is igazolják: a Macskajáték Egérkéje, a Mágnás Miska Marcsa szerepe, a Dobardanban, a Faustban és a Sógornőkben nyújtott alakítása, Az Iglic címszerepe, a Tóték Tóthnéja, a Lóvátett lovagok Francia királylánya. Emlékezetes alakítást nyújtott a Cselédekben Claire-ként, a A szecsuáni jólélekben Sen Te/Sui Ta-ként, a Lear királyban Gonerillként, a Nyaralókban Varvaraként, A kaukázusi krétakörben Acdaként, a Mindent anyámról Manuelájaként, az Egy csók és más semmi Dühös nőjeként és az Augusztus Oklahomában Barbara szerepében. A Rómeó és Júlia kotnyeles dajkájaként és a Makrancos Kata címszereplőjeként különleges humorával sziporkázott Shakespeare komikus jeleneteiben. Az utóbbi időszakban kortárs magyar és külföldi drámák főszerepeiben csillogtatta meg különleges tehetségét és humorát: Az öldöklés istenében, a Mikvében, az Átutazókban, a Sógornőkben a Téli utazásban, a Príma környékben, a Kvartettben és a Honderűben.
Alakításait mindig ugyanaz a bensőséges őszinteség, játékos virtuozitás és bravúros ritmusérzék jellemzi. Minden szerepén átüt a színésznő csípős, fanyar humora, mély élettapasztalata és a színház, illetve a játék örök szeretete. A felszínen szikár, erős nőt mutat, aki belül gyötrő titkokat rejt, csak apró gesztusai árulkodnak arról, hogy valójában mennyire törékeny, bizonytalan és kiszolgáltatott nő.
Számos díj és elismerés ötvözte szakmai munkáját. Kiemelkedő színészi teljesítményét a Vígszínház 1997-ben Varsányi Irén-emlékgyűrűvel, hat alkalommal (1997, 2000, 2002, 2009, 2015, 2016) Ajtay Andor-emlékdíjjal, három alkalommal pedig Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel ismerte el (1998, 2000, 2005). 1998-ban Jászai Mari-díjat kapott. A Paszport című filmben nyújtott alakításáért 2001-ben a 32. Magyar Filmszemle Legjobb Női Alakítás díját kapta. A 2005-ös V. POSZT-on a Legjobb Női Főszereplő díját nyerte el Scribe Adrienne című darabjában nyújtott alakításáért, ugyanezen évben Érdemes művésszé választották. 2007-ben a Happy Art Fesztivál Colombina-díját kapta a Legjobb Női Alakításért, valamint neki ítélték a Roboz Imre-díjat is. A 2009-es IX. POSZT-on a Legjobb Női Epizódszereplőnek választották Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában nyújtott kiemelkedő játékáért. Ugyanez az alakítás hozta meg számára a 2008/2009-es Színikritikusok Díját is. 2013-ban kiemelkedő közösségi- és művészi munkájáért Budapestért díjat kapott, 2015-től örökös tag a Halhatatlanok Társulatában, valamint ugyanezen évben megkapta a Prima díjat, illetve a legjobb női epizódalakítás díját a Magyar Filmkritikusoktól a Szerdai gyerekben játszott szerepéért. 2018-ban elnyerte a Kiváló művész címet.
Díjak
Jászai Mari-díj (1998)
Érdemes Művész (2005)
Kiváló Művész (2018)
Ajtay Andor-emlékdíj (1997, 2000, 2002, 2009, 2015, 2016)
Varsányi Irén-emlékgyűrű (1997)
Ruttkai Éva-emlékgyűrű (1998, 2000, 2005)
Harsányi Zsolt-díj (2004)
Roboz Imre Művészeti Emlékdíj (2007)
32. Magyar Filmszemle, legjobb női alakítás (Passzport) (2001)
V. POSZT: Legjobb női főszereplő Scribe Adrienne című darabjában (2005)
Happy Art Fesztival, Colombina díj, legjobb dői alakítás (PRAH című előadás, Radnóti Színház, Budapest) (2007)
IX. Pécsi Országos Színházi Találkozó, Legjobb női epizódszereplő, Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában (2009)
Színikritikusok Díja 2008/2009. A legjobb női mellékszereplő, Tracy Letts Augusztus Oklahomában című darabjában (2009)
Budapestért díj (2013)
Az év szinkronhangja (2014)
Örökös Tag a Halhatatlanok Társulatában (2015)
Prima díj (2015)
Magyar Filmkritikusok Díja: legjobb női epizódalakítás (Szerdai gyerek) (2015)
Legfrissebb hírek
Elkezdődtek a Büszkeség és balítélet próbái
Március 8-án Valló Péter rendezésében mutatjuk be a Vígszínházban.
Indul a márciusi jegyértékesítés
Tájékoztatjuk Nézőinket, hogy márciusi előadásainkra a jegyértékesítés január 15-én, szerdán 10 órától indul.
Megtartottuk a Rémségek kicsiny boltja olvasópróbáját
Novák Eszter rendezésében március 1-jén mutatjuk be a Pesti Színházban.
Elmarad Az élet mint olyan a Házi Színpadon
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a január 3-ra meghirdetett Az élet mint olyan című előadás betegség miatt elmarad!
Szilveszteri meglepetésvideó a Vígszínháztól
Sikerekben gazdag boldog új évet kíván a Vígszínház társulata!
Ötvös Andrást díjazták 2024-ben a Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel
A Vígszínház társulatának titkos szavazása alapján 2024-ben Ötvös András nyerte el a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt.
A Vígszínház karácsonyi köszöntője
Emlékekkel díszített, rendhagyó karácsonyfával kíván boldog ünnepet a Vígszínház társulata.