English

Elkészült a Vígszínház Etikai Kódexe
2021. 03. 08.

Több hó­na­pos munka után, szak­ér­tők, ügy­vé­dek, a Biz­ton­sá­gos Terek Ala­pít­vány, a Szín­há­zi Dol­go­zók Víg­szín­há­zi Alap­szer­ve­ze­te és az in­téz­mény Mű­vé­sze­ti Ta­ná­csa be­vo­ná­sá­val el­ké­szült a Víg­szín­ház Eti­kai Kó­de­xe és El­já­rá­si Rend­je. A szín­ház célja, hogy olyan mun­ka­he­lyi kör­nye­ze­tet biz­to­sít­son mun­ka­vál­la­lói és szer­ző­dé­ses part­ne­rei szá­má­ra, amely biz­ton­sá­gos, min­den­fé­le ha­tal­mi vissza­élés­től, erő­szak­tól és zak­la­tás­tól men­tes, és amely az em­be­ri mél­tó­ság köl­csö­nös tisz­te­let­ben tar­tá­sán ala­pul.

„Az előz­mé­nyek is­me­re­té­ben a szak­má­ban és az egész vi­lág­ban zajló fo­lya­ma­tok miatt fon­tos­nak tar­tot­tuk, hogy lét­re­jöj­jön egy ilyen do­ku­men­tum. Egy tisz­ta ke­ret­rend­szer ön­ma­gá­ban vissza­tar­tó erő. Ki-ki tudja, mi­lyen kö­vet­kez­mé­nyek­kel jár a nor­mák meg­sér­té­se.  Össze kel­lett egyez­tet­nünk eti­kai kér­dé­se­ket a jog vi­lá­gá­val, mind­ezt a szín­ház sa­já­tos mun­ka­rend­jé­be ágyaz­va. Fon­tos, hogy élni és ne vissza­él­ni le­hes­sen a kódex kí­nál­ta sza­bály­rend­szer­rel. Tisz­tes­sé­ges, át­lát­ha­tó el­já­rás ke­re­té­ben le­gye­nek ki­vizs­gál­va ezek az ese­tek.  Mér­föld­kő­nek te­kint­jük az eti­kai kódex lét­re­jöt­tét a ma­gyar szín­há­zi élet­ben. Ter­mé­sze­te­sen az el­sőd­le­ges cél olyan lég­kört te­rem­te­ni, amely­ben a ha­ta­lom­mal való vissza­élés vagy a sze­xu­á­lis abú­zus fel sem me­rül­het. Bízom benne, hogy a le­fek­te­tett ke­re­tek se­gí­te­nek abban is, hogy a szak­mánk­ról ki­ala­kult kép po­zi­tív irány­ba vál­toz­zon. Mi min­dent meg­te­szünk ennek ér­de­ké­ben. Sok min­den zak­lat­ta fel, ke­se­rí­tet­te meg a min­den­nap­ja­in­kat az el­múlt idő­szak­ban. A mun­ká­ra, a jö­vőnk­re sze­ret­nénk kon­cent­rál­ni! Szín­há­zat csi­nál­ni cso­dá­la­tos játék, ez egy cso­dá­la­tos közeg, ami nél­kül nem tud­nunk lé­tez­ni, sem mi, sem a világ” – emeli ki Ru­dolf Péter, az in­téz­mény igaz­ga­tó­ja.

A Víg­szín­ház min­dent meg­tesz azért, hogy biz­ton­sá­gos mun­ka­he­lyi lég­kört te­remt­sen a szín­ház dol­go­zó­i­nak és szer­ző­dé­ses part­ne­re­i­nek. Ennek ér­de­ké­ben szé­les­kö­rű egyez­te­té­sek és több száz órá­nyi szak­ér­tői munka után lét­re­jött a Víg­szín­ház Eti­kai Kó­de­xe, ami biz­to­sít­ja, hogy a pa­na­szo­sok, be­je­len­tők meg­fe­le­lő fó­ru­mon tud­ja­nak se­gít­sé­get kérni és kapni. Az eti­kai el­já­rá­si rend lét­re­ho­zá­sá­val a cél, hogy tisz­táz­ni le­hes­sen a zak­la­tás­sal kap­cso­la­tos, il­let­ve a ha­ta­lom­mal való vissza­élé­ses ügye­ket. A sza­bály­zat másik fon­tos eleme, hogy de­fi­ni­ál­ja, il­let­ve meg­ha­tá­roz­za az eti­kus vi­sel­ke­dés ke­ret­rend­sze­rét. El­ké­szült egy rövid, köz­ért­he­tő­en meg­írt össze­fog­la­ló anyag is, amely az eti­kai el­já­rás leg­fon­to­sabb alap­is­mér­ve­it tar­tal­maz­za.

Eti­kai el­já­rás akkor in­dít­ha­tó, ha a pa­na­szos úgy érzi, hogy őt mun­ka­vég­zés köz­ben, mun­ka­idő­ben, vagy a mun­ka­vég­zés­sel szo­ros össze­füg­gés­ben sze­xu­á­li­san vagy egyéb módon zak­lat­ták, vagy ha­tal­mi vissza­élés ál­do­za­ta lett. Olyan kül­sős sze­mély is kez­de­mé­nyez­het el­já­rást, aki­nek vissza­élés­sel vagy zak­la­tás­sal kap­cso­la­tos ese­mény­ről tu­do­má­sa van.

Pa­nasszal a szín­ház igaz­ga­tó­já­hoz, HR-ve­ze­tő­jé­hez, a szak­szer­ve­zet el­nö­ké­hez, az Eti­kai Bi­zott­ság­hoz az El­já­rá­si Bi­zott­ság ál­lan­dó jo­gász tag­já­nak meg­ke­re­sé­sé­vel, va­la­mint május 15-től az Üzemi Ta­nács el­nö­ké­hez lehet for­dul­ni. Ano­nim módon pedig e-mail­ben lehet be­je­len­tést tenni. Az eti­kai el­já­rást az Eti­kai Bi­zott­ság foly­tat­ja le, amely­nek két ál­lan­dó tagja – egy füg­get­len jo­gász és egy pszi­cho­ló­gus – és egy eseti tagja van. Az eseti tagot az Eti­kai Bi­zott­ság két ál­lan­dó tagja együt­te­sen vá­laszt­ja ki a konk­rét ügy jel­le­gé­re és kö­rül­mé­nye­i­re fi­gye­lem­mel egy olyan lis­tá­ról, ame­lyet a Szak­szer­ve­zet, az Üzemi Ta­nács és a Mű­vé­sze­ti Ta­nács kö­zö­sen állít össze.

Az eti­kai el­já­rás le­foly­ta­tá­sa után az Eti­kai Bi­zott­ság ja­vas­la­tot tesz a Víg­szín­ház igaz­ga­tó­já­nak egy adott in­téz­ke­dés­re, ha meg­ál­la­pít­ja, hogy sze­xu­á­lis vagy egyéb zak­la­tás, ha­ta­lom­mal való vissza­élés tör­tént. A Víg­szín­ház igaz­ga­tó­ja kö­te­lez­he­ti a be­pa­na­szol­tat bo­csá­nat ké­rés­re, el­tilt­hat­ja az adott ma­ga­tar­tás­ról, ki­ad­hat mun­kál­ta­tói fi­gyel­mez­te­tést és sú­lyos eset­ben meg­szün­tet­he­ti a be­pa­na­szolt mun­ka­vi­szo­nyát, vagy fel­mond­hat­ja a vele kö­tött szer­ző­dést.

A Víg­szín­ház igaz­ga­tó­ja kez­de­mé­nyez­te az Em­be­ri Erő­for­rá­sok Mi­nisz­té­ri­u­má­nál és a Fő­pol­gár­mes­te­ri Hi­va­tal­nál, hogy az új Eti­kai Kódex ki­ter­jeszt­he­tő le­gyen az in­téz­mény ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó­já­ra és gaz­da­sá­gi igaz­ga­tó­já­ra is. Je­len­leg az ő ese­tük­ben ki­zá­ró­lag a Fenn­tar­tók­nak van jo­go­sult­sá­ga eti­kai el­já­rást in­dí­ta­ni.

A Víg­szín­ház Eti­kai Kó­de­xe és El­já­rá­si Rend­je az aláb­bi lin­ken ol­vas­ha­tó:
http://​vigszinhaz.​hu/​etikai_​kodex/​index.​php