120 éve született a Vígszínház egykori igazgatója, Hegedűs Tibor2018. 11. 08.
Hegedűs Tibor (1898-1984) a Belvárosi Színházban kezdte pályáját, mint színész, aztán megmaradt rendezőnek színházban, rádióban, alkalmanként filmben. Élete és pályafutása legtermékenyebb korszakát a Vígszínházban töltötte. Rendezőként került a színházba, igazgatóként távozott. A legvadabb nyilas időkben sem engedett a fasizmus ideológiájának, sem műsorpolitikájában, sem az ártatlanok üldözésében. Mégis az igazolási perét követően – függetlenül attól, hogy tisztázta magát a vádak alól – karrierje derékba tört. Egy személyben volt fordító, újságíró, forgatókönyvíró, színpadi játékok szerzője, színházi-, rádió- és filmrendező, főiskolai tanár, színigazgató. Olyan dolgok tanúja volt a magyar színjátszás 20. századi történetében, amelyeket érdemes feltárnunk és továbbadnunk az utókornak. „Keze Molnár Ferenccel parolázott, Bródyval, Hunyadival, Szomoryval és azzal a Fodor Lászlóval, akinek egy darabja sem ment száz előadáson alul, és aki »kitántorgott« Amerikába, hogy filmre írja az Egy frakk történetét és a Bizsut.”1
Ma már csak nagyon kevesen tudják szűk szakmai és színháztudománnyal foglalkozó elméleti körökben, hogy ki is volt Hegedűs Tibor. Mi az ő története? Hosszú élete során kijutott neki a megbecsülésből, hatalomból, jólétből, de a mellőzésből, élve eltemetésből és a szükséget szenvedő beteg ember minden kínjából is. „Az összes kollégám közül én buktam a legnagyobbakat”2 – vallotta magáról a Film, Színház, Muzsika 1983-ban megjelent cikkében. Élete folytonosan mozgásban lévő hullámvasút volt emelkedő és ereszkedő pályákkal, csúcspontokkal és mélyrepülésekkel, mint a legjobban megírt színdarabokban, amelyek sohasem hagyják nyugodni a néző figyelmét. Bár ma még nem, de talán hamarosan márványtábla őrzi majd a nevét egykori lakhelyén, a Katona József utca 22. szám alatt és hirdeti a hajdan volt színházi polihisztor emlékét. A sokoldalú művész egyéniségét, akinek életműve gyakorlatilag teljesen feledésbe merült.
Egy friss kutatásnak köszönhetően azonban most talán lehetőség nyílik arra, hogy a színházesztétikai alapelveinek értelmezése megtörténjen és munkássága a nagyközönség számára is ismertté váljon. Ennek első állomásaként a Criticai Lapok novemberi számában egy publikáció részletesen foglalkozik Hegedűs Tibor munkásságával. Színházunk pedig archív fotók megidézésevel és főhajtással kiván tisztelegni egykori főrendezője és igazgatója emléke előtt.
Az összeállítást készítette:
Csadi Zoltán
1Szatmári István: Hegedüs Tibor három halála. Film-Színház-Muzsika. XXVIII évf., 46. szám, 1984.11.17. 12.
2Szatmári István: Látogatóban a 85 éves Hegedűs Tibornál. Film Színház Muzsika. 1983. VI.11.
Legfrissebb hírek
Elmarad Az élet mint olyan a Házi Színpadon
Sajnálattal tájékoztatjuk, hogy a 2025. április 4-i Az élet mint olyan című előadás egészségi ok miatt elmarad a Házi Színpadon!
Indul a bérletezés a 2025/26-os évadra!
Örömmel tájékoztatjuk Nézőinket, hogy 2025. április 3-án, csütörtökön 10 órától lehetőségük van megváltani bérleteiket a 2025/26-os évadunkra!
Elmarad a Magyar Elektra a Házi Színpadon
Sajnálattal tájékoztatjuk Nézőinket, hogy a 2025. április 1-i Magyar Elektra című előadás egészségi ok miatt elmarad!
Víg125 dokumentum(játék)film vetítés a Vígszínházban
Május 2-án a Vígszínházban 18 órás kezdéssel vetítjük le a Víg125 dokumentum(játék)film mind a négy részét, egy szünettel.
Búcsúzó előadások a Vígszínházban
Tájékoztatjuk kedves Nézőinket, hogy a 2024/25-ös évad végéhez közeledve két előadásunktól is búcsúzunk a Vígszínházban.
Elindult a Víg Társalgó Podcast a Youtube-on!
Minden héten csütörtök délelőtt 10 órakor új résszel jelentkezünk az évad végéig a Víg Társalgó részeivel a Youtube-on.
Búcsúzó előadások a Pesti Színházban
Tájékoztatjuk kedves Nézőinket, hogy a 2024/25-ös évad végéhez közeledve több előadásunktól is búcsúzunk a Pesti Színházban.
Apa szeme fénye – Gold Digger bemutató a Házi Színpadon
Tasnádi István legújabb darabjának ősbemutatója a Vígszínház Házi Színpadán március 22-én.