120 éve született a Vígszínház egykori igazgatója, Hegedűs Tibor2018. 11. 08.
Hegedűs Tibor (1898-1984) a Belvárosi Színházban kezdte pályáját, mint színész, aztán megmaradt rendezőnek színházban, rádióban, alkalmanként filmben. Élete és pályafutása legtermékenyebb korszakát a Vígszínházban töltötte. Rendezőként került a színházba, igazgatóként távozott. A legvadabb nyilas időkben sem engedett a fasizmus ideológiájának, sem műsorpolitikájában, sem az ártatlanok üldözésében. Mégis az igazolási perét követően – függetlenül attól, hogy tisztázta magát a vádak alól – karrierje derékba tört. Egy személyben volt fordító, újságíró, forgatókönyvíró, színpadi játékok szerzője, színházi-, rádió- és filmrendező, főiskolai tanár, színigazgató. Olyan dolgok tanúja volt a magyar színjátszás 20. századi történetében, amelyeket érdemes feltárnunk és továbbadnunk az utókornak. „Keze Molnár Ferenccel parolázott, Bródyval, Hunyadival, Szomoryval és azzal a Fodor Lászlóval, akinek egy darabja sem ment száz előadáson alul, és aki »kitántorgott« Amerikába, hogy filmre írja az Egy frakk történetét és a Bizsut.”1
Ma már csak nagyon kevesen tudják szűk szakmai és színháztudománnyal foglalkozó elméleti körökben, hogy ki is volt Hegedűs Tibor. Mi az ő története? Hosszú élete során kijutott neki a megbecsülésből, hatalomból, jólétből, de a mellőzésből, élve eltemetésből és a szükséget szenvedő beteg ember minden kínjából is. „Az összes kollégám közül én buktam a legnagyobbakat”2 – vallotta magáról a Film, Színház, Muzsika 1983-ban megjelent cikkében. Élete folytonosan mozgásban lévő hullámvasút volt emelkedő és ereszkedő pályákkal, csúcspontokkal és mélyrepülésekkel, mint a legjobban megírt színdarabokban, amelyek sohasem hagyják nyugodni a néző figyelmét. Bár ma még nem, de talán hamarosan márványtábla őrzi majd a nevét egykori lakhelyén, a Katona József utca 22. szám alatt és hirdeti a hajdan volt színházi polihisztor emlékét. A sokoldalú művész egyéniségét, akinek életműve gyakorlatilag teljesen feledésbe merült.
Egy friss kutatásnak köszönhetően azonban most talán lehetőség nyílik arra, hogy a színházesztétikai alapelveinek értelmezése megtörténjen és munkássága a nagyközönség számára is ismertté váljon. Ennek első állomásaként a Criticai Lapok novemberi számában egy publikáció részletesen foglalkozik Hegedűs Tibor munkásságával. Színházunk pedig archív fotók megidézésevel és főhajtással kiván tisztelegni egykori főrendezője és igazgatója emléke előtt.
Az összeállítást készítette:
Csadi Zoltán
1Szatmári István: Hegedüs Tibor három halála. Film-Színház-Muzsika. XXVIII évf., 46. szám, 1984.11.17. 12.
2Szatmári István: Látogatóban a 85 éves Hegedűs Tibornál. Film Színház Muzsika. 1983. VI.11.
Legfrissebb hírek
Szereplőváltozások a 2025/26-os évadban
Tájékoztatjuk Nézőinket, hogy a következő évadban néhány előadásban is szerepátvételre, kettőzésre kerül sor.
Indul a szeptember-októberi jegyértékesítés
Tájékoztatjuk Nézőinket, hogy szeptember-októberi előadásainkra a jegyértékesítés június 26-án csütörtökön 10 órától indul.
Megtartotta évadzáró társulati ülését a Vígszínház
Radnay Csilla, Orosz Ákos, Szántó Balázs, Márkus Luca, Hegyi Barbara, Kovács Adrián, Mester Dávid és Kálmán Eszter munkáját is díjjal ismerték el a Vígszínház évadzáró társulati ülésén.
Darvas Iván 100. születésnapja
Beszélgetéssel és kiállítással emlékezünk Darvas Ivánra a Vígszínházban.
Együtt a színpadért – jótékonysági gála (Színházi Dolgozók Szakszervezete)
Nyolcadik alkalommal rendezi meg jótékonysági gálaestjét a Színházi Dolgozók Szakszervezete (SzíDoSz) a nehéz helyzetbe került, egészségi állapota következtében rászoruló, szakmabeli háttérdolgozó kollégák megsegítéséért.
Elmarad az Amadeus a Pesti Színházban
Tájékoztatjuk Nézőinket, hogy a 2025. május 20-án, kedden 19 órára meghirdetett Amadeus című előadás betegség miatt elmarad!
Plüssállatokat keresünk a Madame Tartuffe bemutatónkhoz!
A 2025/26-os évadunk első pesti színházi bemutatójához, a Madame Tartuffe c. előadáshoz keresünk plüssállatokat.
A Pesti Színház színpadmester helyettese, Varga Nándor kapta idén a Várkonyi Zoltán-emlékdíjat
A Várkonyi Zoltán-emlékdíjjal minden évben azokat ismeri el a Vígszínház társulata, akik bár a közönség számára láthatatlanok, munkájuk mégis nélkülözhetetlen és megkerülhetetlenül fontos a színház életében.